محافظت در برابر بیماری متابولیک، حفظ سلامت مغز، جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون، فواید روتین برای بدن
محافظت در برابر بیماری متابولیک، حفظ سلامت مغز، جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون، فواید روتین برای بدن

محافظت در برابر بیماری متابولیک، حفظ سلامت مغز، جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون، فواید روتین برای بدن، وقتی روتین در دوزهای توصیه ‌شده مصرف و یا در غذاها مصرف ‌شود، ایمن تلقی می ‌شود. گزارش‌هایی از عوارض جانبی خفیف از قبیل سردرد، راش و یا بثورات پوستی، ناراحتی معده و استفراغ وجود دارد. قبل از شروع هر گونه مکمل جدید، به خصوص اگر داروهای تجویزی مصرف می کنید، با ارائه دهنده خدمات درمانی تان مشورت کنید. ممکن است حساسیت روتین وجود داشته باشد. علائم شامل التهاب چشم و تنفس و واکنش های پوستی نامطلوب است. روتین برای زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی ‌شود چون شواهد کافی برای اطمینان از اینکه تحت این شرایط ایمن است وجود ندارد.

در مقابل بیماری متابولیک از بدن محافظت می کند:

تحقیقات نشان می ‌دهند که rutin می تواند ما را از رشد سندروم متابولیک محافظت کند.

مطالعات مربوط به موش های پیر دریافت که فلاونوئیدها باعث افزایش قند خون ناشتا، سطح انسولین و فشار خون می شوند.

اجرای روتین، اختلال متابولیکی مرتبط با پیری، تجمع چربی، استرس اکسیداتیو و بیماری میتوکندری را در موش های صحرایی کاهش داد. میتوکندری اختلالی که ناشی از شکست میتوکندری است که تقریبا در هر سلول بدن انسان دیده می شود.

سلامت مغز را حفظ می کند:

تحقیقات انجام شده از اثرات محافظتی بر آسیب مغزی و آسیب ‌های ناشی از سن خبر می دهد. همچنین به علت خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن، به بهبود سلامت مغز کمک می کند.

در سال ۲۰۱۸ تحقیقات منتشر شده در پزشکی اکسیداتیو و طول عمر سلولی نشان می دهد که این بیوفلانوئید به عنوان یک ترکیب امیدبخش برای درمان بیماری ‌های نورودنژنتیک، از جمله بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و بیماری هانتینگتون عمل می ‌کند.

محققان بر این باورند که از طریق کاهش سیتوکینهای پروتئین التهابی، بهبود فعالیت آنزیمی آنتی اکسیدان و بازگرداندن فعالیت آنزیم های پیچیده میتوکندری در سلول های ما، سلامت مغز را حفظ می کند.

از لخته شدن خون جلوگیری می کند:

محققان در مرکز پزشکی وابسته به دانشگاه هاروارد، دریافتند که روتین می تواند به عنوان یک استراتژی جدید برای پیش ‌گیری از ترومبوز در مدل‌ های حیوانی عمل کند. ترومبوز زمانی است که یک لخته خون در یک رگ یا شریان تشکیل می شود.

ترومبوز وریدی عمیق به طور خاص خطرناک است زیرا می تواند عوارض تهدید کننده زندگی مانند سکته مغزی و حملات قلبی را ایجاد کند. محققان دریافتند که روتین، پروتئین دی سولفید ایزومراز (PDI) را که به سرعت از پلاکت ها و سلول های اندوتلیال در طی ترومبوز ترشح می شود، مهار می کند.

روتین نه تنها PDI را مهار می کند، بلکه از ورود به سلول‌ها جلوگیری می‌کند. محققان دریافتند که این کار به جلوگیری از لخته شدن لخته‌ های خونی در عروق و رگ‌ ها کمک می‌ کند و گفته می ‌شود تنها عاملی است که می ‌تواند از هر دو نوع لخته جلوگیری کند.

گردش خون را بهبود می بخشد:

در طب سنتی، روتین به دلیل توانایی آن در تقویت عروق خونی و بهبود گردش خون شناخته شده است.

این فلانوئید برای کاهش واریس رگ ها، از بین بردن هموروئید ها و جلوگیری از سکته های مغزی هموراژیک ناشی از رگ ها یا شریان های شکسته استفاده می شود.

بررسی های منتشر شده در مجله بین المللی علوم مولکولی نشان می دهد که روتین به طور قابل توجهی باعث کاهش تورم پا، کاهش درد پا و کاهش گرفتگی عضلات پا، سنگینی و خارش می شود. این احتمالا به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و بهبود گردش خون است.

برگرفته از سایت مجله سلامت