بیماری های گوش ، گوش از دستگاه مهم و پیچیده‌ای در بدن هر انسانی است که اکثریت افراد از وظایف آن فقط از یکی با خبر می باشند و از اهمیت ویژه و مهم آن مطلع نمی باشند .

دستگاه شنوایی و تعادل در گوش انسان قرار دارد و به غیر از آن بر شنوایی صداهای گوناگون ، گوش ها وظیفه ی بسیار مهمی در ارتباط برقرار کردن و بدست آوردن تعادل بدن ما را دارا هستند . با دقت به این مسئله هر مشکل کوچکی در نحوه فعالیت این عضو سبب سرگیجه و نداشتن تعادل ، کم شدن شنوایی و فوق العاده پر خطر برای مغز است .
گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است :


1-گوش داخلی 2-گوش میانی 3-گوش خارجی


1-گوش داخلی :


دارای گیرنده های عصب شنوایی و تعادلی که به مغز می دهند .

 

2-گوش میانی : 


استخوانچه های در گوش میانی وجود دارند موظف می باشند صداها را از پرده به گوش داخلی برسانند .

 

3-گوش خارجی :


دارای مجرا و لاله گوش می باشد .
مجرا به وسیله ی پرده گوش از گوش میانی جدا می شود . بیشتر مریضی های طبی گوش انسان همانند نمونه هایی که در این مقاله نام برده شده اند ، می توانند سلامت شنوایی و تعادلی بدن را مورد تاثیر قرار دهد . در نمونه های خیلی زیادی ، درمان این بیماری ها و دیگردلایل کم شنوایی ، باعث برگشت شنوایی می شود و گوش به حالت طبیعی خود بر می گردد . بعضی از بیماری ها اگر زود و یه موقع تشخیص و درمان نشوند سبب پیش آمدن اختلالات و مشکلات غیر قابل حل شدن ایجاد می شود ، کم شنوایی و در برخی موارد موجب ناشنوا شدن می شود . اگر فکر می کنید شما و یا یکی از افراد خانواده تان مشکل شنوایی را دارا هستید ، با رجوع به یک پزشک متخصص می توانید از سلامت گوش هایتان مطمعن شوید . با دقت به پیچیدگی نحوه فرآیند و ساختمان گوش دلایل گوناگونی می تواند سبب ایجاد مشکل در آن ها شود .
بیماری های گوش :1-عفونت های گوش :

 

عفونت های گوش یکی از مهم ترین دلایل ، در به وجود آمدن بیماری ها و کم شدن شنوایی است که شایع ترین در دوران بارداری است .

عفونت های زمان جنینی :
مبتلا بودن مادر به سرخجه در حین بارداری می تواند سبب آسیب شنوایی و پیش آمدن بعضی از مشکلات در گوش نوزاد بشود . عفونت ها در زمان تولد و نوزادی مانند آنفولانزا ، اوریون ، سرخک و ... هم از خطرات بسیار زیادی در به وجود آمدن کم شنوایی در نوزاد را دارا خواهد بود .

سخن پایانی :


اگر احساس می کنید که گوش هایتان از نظر شنوایی و یا ... به مشکل برخورده است حتما به پیش یک پزشک متخصص بروید واز سلامت گوش های خود اطمینان پیدا کنید .