راه های مفید برای حفظ سلامت شنوایی  ، داشتن شنوایی خوب از مهم ترین دلایل برای این است که بتوانیم فن بیان قوی و خوبی را داشته باشیم . عامل بسیار زیادی وجود دارد که به سلامت گوش آسیب می زند .

با رعایت برخی نکات می توانیم سلامت شنوایی خود را حفظ نماییم . که در زیر قصد داریم برخی از این عوامل را برای شما توضیح دهیم .


از گوش دادن موزیک با صدای بلند اجتناب کنید : 


موزیک گوش دادن آن هم با صدای بلند کم کم به گوش هایتان آسیب می زند که بیشتر افراد تمایل به موزیک گوش دادن با هنذفری و یا هدفون با صدای بلند را دارند که این امر بیشترین ضرر را به گوش می رساند . پس به هیچ عنوان موزیک را با صدای بلند گوش ندهید .


داشتن فشار خون بالا و یا قند خون بالا : 


افرادی که دارای فشار خون و قند خون بالا می باشند با گذشت زمان قدرت شنوایی طبیعی خود را از دست می دهند . برای این که شنواییتان را از دست ندهید بهتر است از خوردن برخی مواد غذایی جلوگیری کنید تا شنوایی خود را از دست ندهید و همیشه فشار خون و قند خون خود را کنترل نمایید .


چرک داخل گوش : 


وقتی کمتر بشنوید جرم های گوشتان نیز کاهش می یابد . جرم های داخل گوشتان را باید تمیز کنید و اگر دیدید که بیش از اندازه جرم تولید می کند حتما به یک متخصص گوش مراجعه کنید . البته در بیشتر اوقات هنگامی که به حمام می روید گوش ها تمیز می شوند . به هیچ عنوان اشیاء تیز همانند خودکار و سیخ را داخل گوش نکنید که این کار سبب پاره شدن پرده گوش می شود .


سینوس ها :


اگر سینوس های شما به دلیل سرماخوردگی و یا دلایل دیگر بسته شوند شما می توانید حس کنید که گوش هایتان دیگر مثل قبل نمی شنود در همچین مواقعی باید حتما به پزشک مراجعه کنید .


سر و صدای محیط اطراف : 


سر وصدای زیاد محیط سبب آسیب رسیدن به شنوایی گوش هایتان می شود . صداهایی همانند : سشوار ، آسیاب کن قهوه و ... که به مرور زمان به شنوایی گوش ها آسیب می زند .
راه هایی که موجب کم شدن التهاب ها ی درونی بدن و بیشتر شدن خون رسانی به گوش می شود عبارت است از :
مصرف مواد مغزی گوش
کنترل داروهای مصرفی
در صورت لزوم از هدفون استفاده کنید
کنترل وزن
کنترل روش زندگی
پرهیز از سیگار
ورزش
حفاظت از گوش در محیط هایی با سر و صدای زیاد