وزوز گوش ضربانی چیست و علل اصلی بروز آن شامل چه مواردی است

وزوز گوش ضربانی چیست و علل اصلی بروز آن شامل چه مواردی است، وزوز گوش یکی از مشکلات شایعی است که در هر سنی می‌توانیم شاهد آن باشیم. وزوز گوش با وزوز گوش ضربانی متفاوت است. وزوز گوش، حالتی است که در آن فرد احساس می‌کند صداهایی را، بدون وجود منبع حقیقی خارجی می‌شنود و کاذب است. این صدا، می‌تواند به شکل صدای زنگ، صدای سوت، صدای زمزمه، صدای خش‌خش یا به شکل شنیدن صداهایی پیچیده‌ مانند صدای ماشین‌آلات، پرنده یا صدای موسیقی بروز پیدا کند. 

وزوز گوش ضربانی چیست؟

وزوز گوش ضربانی، یک صدای موزون است که با ریتمی مشابه با ضربان قلب، شنیده شده و حاصل صدای جریان خون درون رگ‌ها است. فرد می‌تواند با احساس ضربان قلب و گوش دادن به این صدا، هماهنگی آن‌ها را تأیید کند؛ اما در برخی از انواع وزوز گوش ضربانی، ممکن است میان ضربان قلب و صدای وزوز گوش هماهنگی وجود نداشته باشد. برخلاف سایر انواع وزوز گوش، که تصور می‌شود در اثر عدم‌ هماهنگی میان صدای دریافت شده توسط گوش‌‌ها و نحوه‌ی تفسیر این صداها توسط مغز ایجاد شده باشند؛ وزوز گوش ضربانی، یک علت فیزیکی دارد. همچنین، برخلاف بسیاری از انواع وزوز گوش که در نهایت علت دقیق و مستقلی برای آن پیدا نمی‌شود؛ علت وزوز ضربانی گوش، به صورت دقیق، در اغلب موارد قابل شناسایی است.

علت وزوز ضربانی گوش

وزوز گوش ضربانی هنگامی اتفاق می‌افتد، که گوش، نسبت به تغییر جریان خون در رگ‌های خونی اطراف خود، مانند عروق گردن، قاعده‌ی جمجمه و خود گوش، آگاه‌تر می‌شود.

از علل اصلی وزوز گوش ضربانی، می‌توان موارد زیر را نام برد:

افزایش عمومی شدت و سرعت جریان خون

زمانی که شدت و سرعت جریان خون در عروق بدن افزایش پیدا می‌کند، مانند زمان بارداری یا هنگام ورزش‌های سنگین، عبور جریان خون در عروق، باعث ایجاد صداهای بیشتری می‌شود. از دیگر علل افزایش سرعت و شدت جریان خون در تمام عروق بدن، می‌توان به آنمی یا کم‌خونی بسیار شدید و پرکاری غده‌ تیروئید اشاره کرد.

افزایش موضعی شدت و سرعت جریان خون 

برخی اوقات، جریان خون تنها در یک یا گروه محدودی از عروق افزایش پیدا می‌کند. تومورهایی که در گردن و سر ایجاد می‌شوند، می‌توانند با رگ‌زایی و ایجاد عروق خونی جدید غیرطبیعی، باعث ایجاد وزوز گوش ضربانی شوند. خوشبختانه در بیشتر موارد، این توده‌ها و تومورها خوش‌خیم بوده و سرطانی نیستند.

جریان خون توربولانت

آرترواسکلروز، که باعث سختی دیواره‌ی عروق می‌شود، می‌تواند با ایجاد پلاک‌هایی در داخل عروق، باعث ایجاد جریان گردبادی یا توربولات شده و وزوز گوش ضربانی را ایجاد کند.

افزایش حساسیت و آگاهی نسبت به صداهای تولید شده در داخل بدن

اگر فردی، از شرایطی که باعث کاهش شنوایی هدایتی می‌شوند، مانند آسیب به پرده‌ی گوش یا عفونت شدید گوش میانی، رنج می‌برد، ممکن است حساسیت مغز نسبت به صداهای تولید شده در داخل بدن، افزایش یافته باشد.

افزایش فشار داخل جمجه

شرایطی که به‌نام افزایش خوش‌خیم یا ایدیوپاتیک فشار داخل جمجمه شناخته می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد علائمی مانند سردرد، مشکلات بینایی و وزوز گوش ضربانی شود. علت دقیق ایجاد افزایش فشار داخل جمجه‌ ایدیوپاتیک مشخص نیست، اما، افراد جوان و زنان میان‌سالی که اضافه وزن دارند، بیشترین ریسک را برای ابتلا به این شرایط دارند.

برگرفته از سایت مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا