چاپ
دسته: blog
بازدید: 1037
شنوایی سنجی

شنوایی سنجی ، یکی از زیر شاخه های علوم پزشکی است که وظیفه ی شنوایی و اختلالات گوش را بر عهده دارد که تعادل، ارزیابی شنوایی، تشخیص اختلالات، پیشگیری از شنوایی و آموزش و توانبخشی را شامل می شود. 

شنوایی سنجی نوعی آزمایش است که بهترین روش به شمار می آید و می تواند تشخیص نوع ، شکل کم شنوایی را تشخیص دهد و، با کمک این روش میتوان از پیشرفت ناشنوایی جلوگیری کرد.

فواید شنوایی سنجی


مهم ترین دلیلی که از شنوایی سنجی استفاده می شود معاینه قدرت شنوایی است و هر فرد که احساس کند دچار مشکلاتی در شنیدن مکالمات شده است باید این آزمایش را انجام دهد، کارشناسان توصیه می کنند کسانی که در مشاغل پر سر و صدا مشغول کار هستند هر ماه گوش های خود را معاینه کنند تا بتوانند مشکلات شنوایی را تشخیص و برای درمان آن ها اقدام کنند. برای هر گروه سنی نوع خاصی از این آزمایش ها وجود دارد که باید توسط متخصص صورت بگیرد و برای تمامی نوزادان که تازه به دنیا آمده اند، ضروری است. سوالاتی که ممکن است شنوایی سنج ها از مراجعه کننده ها بپرسند شامل علت مراجعه، سابقه کم شنوایی در خانواده، سابقه ترشح از گوش یا سرگیجه، سابقه ضربه به گوش، فشارخون و چربی خون و.... است.

شنوایی سنجی چگونه انجام می شود


برای انجام این آزمایش از ابزاری به نام شنوایی سنج استفاده می شود که، نتیجه را به صورت ادیوگرام یا همان نمودار تصویری نشان می دهد و کارشناسان از فرکانس های صوتی و واکنش افراد نسبت به آن بررسی می کنند، اگر می خواهید نتیجه ی درستی به دست بیاورید نباید هیچ مویی در گوشتان داشته باشید و سرماخوردگی یا عفونت می تواند اثراتی روی این آزمایش داشته باشد.

نتیجه گیری


هدف آزمایش های شنوایی بررسی وضعیت شنوایی و بررسی وضعیت انتقال صوت از گوش می باشد که این آزمایش معمولا در محیط های آرام انجام می گیرد و فرد برای ارزیابی در درون اتاقک قرار می گیرد.