جرم گوش

جرم گوش، ماده ای چرب است که دارای حالت چسبندگی است و برای حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری می باشد و مانع رشد قارچ و باکتری می شود.

جرم گوش به صورت طبیعی خود به خود به سمت بیرون گوش حرکت می کند و از گوش خارج می شود پس نیازی به دستکاری برای خروج آن از گوش وجود ندارد، البته گاهی ممکن است ترشح بیش از حد در برخی از افراد باعث کاهش شنوایی شود که در این صورت باید به پزشک مراجعه کند و شستشوی گوش انجام شود.


علائم جرم گوش


افرادی که مجرای گوش باریکی دارند یا تعدا موها در کانال گوششان زیاد است معمولا نسبت به دیگران جرم گوش بیشتری دارند و کم کاری تیروئید هم باعث افزایش جرم گوش می شود. اگر دقت کنید در کسانی که از سمعک استفاده می کنند هم، معمولا افزایش ترشح در گوششان مشاهده می شود. جرم گوش می تواند مشکلاتی برای افراد ایجاد کند که این علائم باعث خارش گوش، کم شنوایی و... می شود.برخی از مشکلات جرم گوش 


1- ترشح گوش
2- احساس کیپی در گوش
3- بوی نامطبوع گوش
4- وزوزگوش یا صدای زنگ در گوش
5- سرگیجه


چگونه حین پاکسازی از گوش محافظت کنیم


اگر از هدفون استفاده می کنید صدای آن را کم کنید تا کسی صدای موزیک شما را نشنود حتی صدای سیستم ماشین خود را هم زیاد نکنید. بعد از شنا گوشتان را خشک کنید و برای این کار از یک پارچه تمیز استفاده کنید یا سر خود را بتکانید تا آب اضافه از گوشتان خارج شود و موارد زیر را رعایت کنید


1- در برابر صداهای بلند قرار نگیرید
2- از صداگیر استفاده کنید
3- اشیای کوچک را وارد گوش نکنید چون به پرده گوش صدمه می زند
4- اگر دچار درد یا کاهش شنیداری شدید به پزشک مراجعه کنید
5- اگر متوجه تغییراتی مثل زنگ خوردن گوش شدید به پزشک خود مراجعه کنید
6- زمانی که دستورات پزشکی را انجام دادید به تغییرات شنیداری توجه کنید.


نتیجه گیری


جرم گوش در تمامی گوش ها وجود دارد اما اندازه آن متفاوت است ولی از فواید به اندازه جرم گوش می توان به محافظت از کانال های گوش در برابر اجسام خارجی اشاره کرد.