چاپ
دسته: blog
بازدید: 1076
ناشنوایی در کودکان

ناشنوایی در کودکان ، ریشه اصلی ناشنوایی در کودکان، عوامل زنتیکی و مادرزادی است که از ژن های آشکار پدر و مادر به جنین منتقل می شود و یا بیماری هایی که مادر در طی بارداری مبتلا می شود.

طبق آمارهای جهانی از هر ده هزار کودک سه نفر به ناشنوایی گوش مبتلا است، که فقط 50 درصد آنها در طرح پیشگیری در غربالگری مشخص می شود و بقیه آنها از نعمت شنوایی محروم می شوند.

پیشگیری ار اختلالات شنوایی در کودکان


کودکان باید در برابر صداهای بلند محافظت شوند زیرا که، گوش کودکان بسیار حساس تر از گوش بزرگسالان است و هنوز نمی توانند لحن بلند را تشخیص دهند ولی بزرگ ترها می توانند در سر و صدا از گوش خود محافظت کنند. لازم است آموزش های لازم برای محافظت از گوش به کودکان انجام شود مثلا هدفون یکی از بدترین وسایل است که مشکلات شنوایی زیادی را در پی خواهد داشت. سرماخوردگی و عفونت های گوش که هوا به خوبی در گوش جریان ندارد هم می تواند شنوایی را در کودکان مختل کند که لازم است زمانی که والدین احساس می کنند کودکان به خوبی نمی توانند صداها را تشخیص دهند به پزشک مراجعه کنند.

نقش تغذیه در تقویت شنوایی


مهم ترین مواد غذایی کودکان که در شنوایی آنها موثر است ویتامینD که جذب کلسیم و ماده ای ضروری برای استخوان های محکم است، ویتامین B12 که نقش تنظیم گلبون های قرمز و قدرت شنوایی را بهبود می بخشد، اسید فولیک جریان خون را به ساختارهای داخلی گوش آسان می کند که با مصرف جگر، اسفناج، کاهو و.. نیاز بدن را به اسید فولیک تامین می کند، ویتامین های A،C،E و منیزیم که نقش محافظت در برابر سر و صداهای شدید دارند و هویج، کلم بروکلی و ماهی سرشار از منیزیم می باشند.

نتیجه گیری


اگر کم شنوایی در کودکی سریع تشخیص داده شود و کودک سمعک بگذارد در سن پنج سالگی می تواند مانند کودکان سالم هم سن خودش باشد.