چاپ
دسته: blog
بازدید: 1593
تست شنوایی


تست شنوایی ، فرزندی که به دنیا میاید از بدو تولد تا شش ماهگی، بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی است که می تواند به دلیل عفونت های گوش یا مادرزادی باشد. شایع ترین ناشنوایی در اختلالات مادرزادی است که بدون هیچ علائمی رخ میدهد و، والدین باید توجه داشته باشن که تست شنوایی توسط کارشناس شنوایی سنج انجام شود.

 اگر ناتوانی در شنیداری کودک به موقع تشخیص داده نشود، یادگیری زبان آموزی کاهش می یابد البته این موضوع به این معنا نیست که اگر کم شنوایی به موقع تشخیص داده نشود دیگر نمی توان کاری کرد، اما تا قبل از شش ماهگی نتایج بهتری برای درمان دارد.

انواع تست شنوایی


برای بررسی کامل سیستم شنوایی باید چندین تست انجام شود.
1-نوار گوش : در این تست بیمار هدفونی در گوش می گذارد که صداهایی شبیه بوق از طریق هدفون ارسال می شود و باید با شنیدن هر صدا دکمه ی کنار خود را بزند که طبق صداهایی که شنیده، آستانه شنوایی یا کم شنوایی فرد محاسبه شود.
2-تست تیمپانومتری: در این تست پارگی پرده گوش، عفونت پشت پرده و شکستگی استخوان های گوش را می توان بررسی کرد که، این تست در تعیین میزان لوزه ها در کودکان کاربرد زیادی دارد.
3-تستABR : در این تست بیمار باید خواب باشد و عصب گوش را ثبت می کند، این روش برای کودکانی که نمی گذارند تست انجام بگیرد بسیار مناسب است.
4-تستOAE: این تست حلزون گوش را بررسی می کند و آسیب حلزون گوش را نشان می دهد و لازم است فرد بیمار خواب باشد.
5- تست عدم تعادل و سرگیجه: در این تست هم می توان بیماری های که سبب سرگیجه می شوند و سایر بیماری ها را معاینه کرد.

از دوران جنینی می توان مشکلات شنوایی را تشخیص داد


خوشبختانه اختلالات شنوایی در شکل ظاهری گوش از طریق سنوگرافی قابل تشخیص است، اما اگر مشکلات ناشنوایی مادر زادی باشد کمی سخت تر است و ممکن است در ماه های پس از تولد هم قابل شناسایی نباشد و با افزایش سن کودک متوجه بروز اختلالات باشید. عواملی که در کم شنوایی مادر زادی موثر است عفونت های ویروسی، در سه ماه اول بارداری، ازدواج های فامیلی و مصرف داروهای مسمومیت زا است. اگر بد شکلی در شکل گوش وجود داشته باشد امکان اینکه در، ماه های آخر بارداری آن را بررسی کرد وجود دارد اما، وقتی اجزای تشکیل دهنده گوش از نظر ظاهری مشکلی ندارد نمی توان از طریق سنوگرافی تشخیص داد و پس از تولد می توان اختلالات شنوایی را تشخیص داد.

 

نتیجه گیری


برای تشخیص زود کم شنوایی کودک خود را به انجام تست غربالگری که بعد از دو یا سه هفته پس از تولد است ببرید و والدینی که موارد کم شنوایی را در خانواده نزدیک خود دارند باید نسبت به فرزند خود مشکوک شوند که ببینند آیا فرزند به تغییرات صدا واکنش نشان می دهد یا نه.