چاپ
دسته: blog
بازدید: 802
بیماری منییر

بیماری منییر، از بیماری های گوش داخلی است که این بیماری در بیشتر موارد فقط یک گوش را درگیر می کند و شروع بیماری در سنین بین 20 تا 50 سال در بین مردان و زنان به صورت مساوی رخ می دهد.

علت این بیماری احتمالا ناشی از یک اختلال در فشار مایع گوش داخلی است که یکی از شایع ترین دلایل آن سرگیجه به حساب می آید.


برخی از دلایل ابتلا به بیماری منییر و نشانه های آن


1- تغییرات هورمونی
2- استرس
3- دیابت


نشانه های بیماری منییر 


1- وزوز گوش: صدای زنگ یا سوت زدن یا صدای خش خش در گوش فرد مبتلا از نشانه های این بیماری احساس می شود.
2- کاهش شنوایی: کم شنوایی در این بیماری متغیر است و برخی از افراد بیمار دچار کم شنوایی دائمی می شوند.
3- احساس پری در گوش: فرد ابتلا به منییر احساس فشار در گوش خود را دارد که به دلیل افزایش فشار مایع گوش داخلی است.
4- سرگیجه: احساس سرگیجه به شکل ناگهانی به فرد دست میدهد و احساس می کند که اتاق دور سر او می چرخد یا اینکه خودش می چرخد و در نتیجه تعادل خود را از دست می دهد.


تشخیص بیماری منییر


در صورت مشاهده علائم بیماری منییر لازم است به پزشک مراجعه کنید و پزشک برای تشخیص بیماری میزان تعادل و شنوایی بیمار را بررسی می کند.


1-تست تعادل: برای عملکرد گوش داخلی انجام می شوند و کسانی که به بیماری منییر مبتلا هستند در یکی از گوش های خود دچار کاهش پاسخ تعادلی هستند.


2-تست شنوایی: برای کم شنوا بودن فرد انجام می شود و هدفونی در گوش بیمار قرار می دهند و پزشک با پخش صداهای گوناگون در سطوح متفاوت از بیمار می خواهد تا در صورت شنیدن صداها واکنش نشان داده و پزشک کم شنوایی او را تشخیص دهد.


3-تست الکترونیستاگموگرافی: رایج ترین تست تعادل در بیماری منییر است که در آن برای شناسایی حرکات چشم الکترودهایی در اطراف چشم قرار داده می شود زیرا پاسخ تعادل در گوش داخلی باعث حرکات چشم می شود.


نتیجه گیری


بیشتر مبتلایان به بیماری منییر نیازی به عمل جراحی ندارند اما در صورتی که دچار حملات شدید شوند و درمان ها برایشان موفقیت آمیز نباشد از عمل جراحی استفاده خواهد شد.